Електронний реєстр військовозобов’язаних «Оберіг»: як працює та що зміниться при мобілізації


«Оберіг» покликаний знизити корупцію під час мобілізації, запобігти маніпуляціям з даними та розсилати повістки людям, які вже перебувають на війні.

У Верховній Раді готують до другого читання закон №10062, зареєстрований у вересні 2023 року, який передбачає, що Єдиний державний реєстр військовозобов’язаних, військовозобов’язаних та резервістів стане електронним. Тим часом в Україні вже працює реєстр «Оберіг» – електронна база даних, у якій зберігається інформація, необхідна для ведення військового обліку.

ТСН.ua зібрано все, що відомо про його дію та до яких змін у мобілізації призведе його використання.

Що таке «Оберіг»

Міністр оборони Рустем Умеров на початку вересня заявив, що мета реєстру «Оберіг» — повністю оцифрувати процеси для переміщення всього цифрового: від електронного квитка до документів військово-лікарських комісій. Цей реєстр усуне будь-який ризик корупції.

Заступник міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко пояснила, що «Оберіг» – це база даних військовослужбовців, які можуть бути мобілізовані. А щодо діючих військовослужбовців інформації немає.

«Оберіг» покликаний знизити корупцію під час мобілізації, запобігти маніпуляціям з даними та розсилати повістки людям, які вже перебувають на війні.

Адміністраторами реєстру визначено регіональні ТЦК та оперативні командування. Ними наповнюються повітові та міські призовні пункти.

На якому етапі працює реєстр?

Заступник міністра національної оборони з питань цифрового розвитку та цифровізації Катерина Черногоренко повідомила про завершення планової роботи над реєстром військовослужбовців Оберіг. «Ми збільшили реєстр на 750 тисяч. записів, ми перевірили дані на 88%, йде обмін інформацією з основними реєстрами в країні», – зазначила вона.

Речник командування Сухопутних військ Володимир Фітьо пояснив, що «Оберіг» поки не синхронізований з іншими державними реєстрами. Після синхронізації баз даних у більшості випадків не потрібно буде виконувати попереджувальні дії.

Як буде працювати підключення до TCC?

«Ми побачимо, наприклад, що громадянин був зареєстрований у Києві, а зараз працює у Львові, тому що податок із його зарплати – ПДФО – сплачується до Личаківського району міста Львова. Тож там буде просто звернення до власника свого підприємства за будь-яку форму майна, про що цей громадянин має повідомити до Личаківського ТЦК м. Львова, а керівник підприємства буде зобов’язаний особисто доставити цю особу до військової служби. до ТЦК та СП», – зазначив Володимир Фітьо .

За його словами, це полегшить мобілізацію. «Наразі ми залучаємо велику кількість людських ресурсів для реалізації заходів попередження», – додав диктор Сухопутних військ.

Які дані є в реєстрі

До реєстру вносяться відомості про всіх призовників, військовозобов’язаних та резервістів віком від 18 до 60 років (від 17 років у разі прийняття Закону № 10062).

Відповідно до проекту, в режимі автоматичного обміну з різних електронних реєстрів і баз даних буде надходити така інформація:

 • анкетні дані призовників, військовослужбовців та резервістів;
 • їх контактні дані (номер телефону, e-mail);
 • інформація про батьків:
 • Сімейний стан;
 • відомості про сім’ю, освіту, паспортні дані (у тому числі паспорти для виїзду за кордон);
 • інформація про місце роботи;
 • відомості про дату і мету поїздки за кордон і дату повернення;
 • дані про наявність/відсутність судимості; дані про притягнення до адміністративної відповідальності;
 • відомості про знання іноземних мов, підвищення кваліфікації;
 • дані про наявність підстав для виїзду за кордон;
 • відомості про відкриті виконавчі провадження;
 • офіційні дані, у тому числі результати проходження військового іспиту, відомості про участь у бойових діях, отримання бойових поранень тощо.

Усі ці дані будуть збиратися з різних реєстрів без згоди громадян.

Де будуть дані?

Одним із ключових є Реєстр фізичних осіб – платників податків. Він збирає інформацію з 1994 року і є найповнішим і здатним перевіряти дані в інших реєстрах. Державна податкова служба надасть інформацію про посаду (код підприємства, місце роботи, посада).

МОЗ надасть дані про номер телефону, електронну пошту, інформацію про стан здоров’я – все, що сімейний лікар вніс до бази.

Міністерство внутрішніх справ надасть таку інформацію:

 • наявність (відсутність) судимості;
 • відомості про право власності на транспортний засіб;
 • інформація про водійські права;
 • дозвіл на зброю.

Міністерство освіти – про те, де людина навчається, коли закінчує навчання та чи здобуває другу вищу освіту.

Хто матиме доступ до даних?

Вищезазначені дані будуть надані до Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП).

Як перевірити себе в книзі військовозобов’язаних

Громадяни зможуть перевірити себе в реєстрі військовозобов’язаних через електронний кабінет цього реєстру. Наразі особи, які проходять військову службу, мають можливість перевірити інформацію про себе, внесену до обліку Оберіг, якщо особисто звернуться до ТЦК та СП та подадуть письмовий запит.

Нагадаємо, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров заявив, що Єдиний реєстр військовозобов’язаних необхідний для оцифрування інформації про громадян та автоматизації роботи пунктів обліку та призовних пунктів.

Читайте також:


Зазначив: ТСН

Предыдущая Курси валют на 28 грудня - вартість долара, євро, злотого - Україна
Следующий Мобілізаційний Акт 2024 – скільки коштує і де взяти гроші – Україна

Нет комментариев

Оставить комментарий