Сербень у селі Чертовець – що це за ритуал, який проводять чоловіки – Ексклюзив ТСН


Серби хочуть визнати його нематеріальною спадщиною України.

Сербен — унікальний чоловічий ритуальний танець. Його беруть мешканці Чертовця на Підкарпатті на Великдень. Акція унікальна, кажуть науковці, тому що за простими кроками криється глибокий символізм.

Про це йдеться в сюжеті кореспондента ТСН Alli Pass.

На Великдень мешканці села Чертовець збираються на церковному подвір’ї. Головні герої тут чоловіки. Після молитви вони стають поруч і беруться за руки. І крок за кроком вони починають ритмічний рух навколо церкви. Це Сербен.

Першими в хоровод йдуть шановні ґазди, а останніми – діти. Кажуть, що не піти на Сербен – це ганьба. Тут ніхто в родині не ходить на танці – ноги начебто знають, що робити.

«Мені 12 років, я танцюю сербен 6 років», – розповідає місцевий хлопець.

Сербен – ритуальний танець

З часів його діда та прадіда Сербен виконується в Чортовці від Великодня до Страсної неділі. Хто, коли і навіщо танцював її вперше, невідомо. У дослідників лише версії. Більшість людей так відчуває військове походження танка.

«На цьому місці був замок. Було багато підземних ходів, коли татари напали на нас, і люди вийшли, взяли сокири і порубали цих татар. І вони почали співати», – розповідає легенда.

«Чоловічий оборонний танець, тут мова йде про чоловіків, які стоять поруч. Демонстрація захисту. Це танець вдячності за порятунок », – пояснює краєзнавець Любов Соловка.

Дослідники вбачають у сербені також мотиви родючості, землі та роду.

Обійшовши одну церкву, сербські учасники рухаються селом до іншої. Там танець повторюється. Так триває кілька годин. Поки вони танцюють, чоловіки співають. І ще: тематика пісень все та ж, давня — про життя, працю в полі, про те, як мама варила калачі і, звичайно, про самого Сербеня.

Сербенські танці в Карпатському регіоні

«Вдячність військовим у піснях – це вже данина нашому часу. Чи була сербенія поширена в давнину і де саме, вчені не можуть точно сказати, але донині цей військовий танець-амулет зберігся лише в Чертовцях. Він навіть пережив сувору заборону за радянських часів. «Попри все, селяни несли це з року в рік і зараз зібрали пакет документів, щоб сербська мова була визнана спочатку нематеріальною культурною спадщиною України, а потім ЮНЕСКО. ” – йдеться в сюжеті ТСН.

▶ Переглянути фільм можна на YouTube-каналі ТСН за посиланням: Новини ТСН 15:00 13 травня 2024 | Новини з України

Читайте також:


Зазначив: ТСН

Предыдущая Зеленський повідомив, що Сирський поінформував його про ситуацію в Харківській і Донецькій областях
Следующий Бої на околицях Волчанська - відеозапис бійців РДК

Нет комментариев

Оставить комментарий