Триденний масштабний форум ґендерно чутливих ініціатив: «Від ідей до рішень» у м. Суми


Триденний масштабний форум ґендерно чутливих ініціатив: «Від ідей до рішень» у м. Суми

Учасники з понад 30 міст України, досвідчені спікери й поважні експерти, презентації, обговорення, спільні напрацювання – це все про  перший онлайн-Форум ґендерно чутливих ініціатив «Від ідей до рішень», який відбувся з 23 по 25 лютого 2021 року в м. Суми. На ньому були представлені кращі практики та ініціативи, що впроваджуються в Сумській області та спрямовані на досягнення ґендерної рівності та врахування потреб різних верств населення.

Під час форуму учасники обговорили механізми реалізаціїї ґендерно чутливих ініціатив на місцевому рівні. Експерти/ки, представники/ці громадськості та органів місцевого самоврядування представили кращі практики впровадження ґендерного підходу та адвокації на місцевому й національному рівнях.

Програма заходу передбачала три панелі:

 • I Панель: Молодіжні ґендерно чутливі ініціативи.
 • II Панель: Регіональні ґендерно чутливі практики.
 • III Панель: Експертна панель. Адвокатування ґендерно чутливих управлінських рішень.

Серед спікерів форуму – представники системи безоплатної правової допомоги Сумщини.

Так, директорка Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Олена Демченко акцентувала увагу на ґендерно-чутливих ініціативах як нових можливостей для громад, а також презентувала ґендерний підхід у роботі центрів та бюро правової допомоги.

«Система безоплатної правової допомоги в Україні застосовує комплексний підхід до наскрізної інтеграції питань ґендерної рівності у своїй роботі. Це зафіксовано у Ґендерній стратегії системи надання правової допомоги «Рівні можливості». Вона передбачає застосування ґендерного підходу до усіх політик, процедур і планування змін у системі БПД, з тим, аби, з однієї сторони, сама система була прикладом ґендерної рівності, а з іншої – послуги правової допомоги були вільними від ґендерної дискримінації, чутливими до потреб вразливих груп клієнтів системи», – зазначила Олена Демченко.

Одним із завдань системи БПД – подолати ґендерні стереотипи та упередження, які роками насаджувалися у суспільстві та подавалися як норма. Гарантувати рівні можливості для чоловіків і жінок у доступі як до правової допомоги, так і для реалізації можливостей, які існують для них під час роботи у системі БПД.

Ґендерна стратегія системи надання безоплатної правової допомоги включає в себе найкращий міжнародний, у тому числі канадський досвід, а також відповідає як потребам системи безоплатної правової допомоги, так і загалом уряду України щодо забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок.

Клієнтами системи БПД є найбільш вразливі люди. Тому, коли Україна взяла на себе певні зобов’язання щодо забезпечення ґендерної рівності та недискримінації, відповідно БПД мала за мету впорядкувати  свої процедури та нормативні положення. У 2017-му році особи, які постраждали від насильства в сім’ї, віднесені до особливої категорії прав на безоплатну правову допомогу.

Розроблені заходи, які спрямовані на якість надання правової допомоги, а саме:

 1. Спеціальні стандарти надання правової допомоги жінкам або іншим категоріям громадян, які постраждали від ґендерно зумовленого насильства. Це оцінка досьє адвокатів та юристів центрів, які надають таку допомогу на дотримання таких стандартів якості з метою виявлення певних проблем.
 2. Запровадження ґендерних підходів щодо збору статистичних даних та показників задля того, щоб навчитися їх аналізувати на предмет виявлення гендерної дискримінації.
 3. Проведення досліджень, де одним з питань був компонент виявлення серед учасників випадків домашнього насильства.
 4. Розроблення навчання задля того, щоб підвищувати професійні спроможності, забезпечувати якість надання правової допомоги.
 5. Поширення інформації кращих кейсів, розроблення методичних матеріалів.

Також на форумі фахівчиня Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Наталія Поставська презентувала свою авторську навчально-пізнавальну гру «Ґендерне павутиння».

«Метою цієї гри є підвищення рівня обізнаності населення (вік 18+) щодо ґендерних стереотипів, упереджень, дискримінації та шляхів їхнього подолання. Застосування у розмовній мові ґендерно-чутливої лексики та фемінітивів», – розповіла Наталія Поставська.

Фахівчиня розповіла принцип гри, а також запропонувала учасникам форуму обговорити деякі питання, що пропонуються у «Ґендерному павутинні». Так, наприклад, наявність різних точок зору на просте з першого погляду питання і дозволяє подолати власний стереотип:

 • дівчаток краще вдягати у рожевий одяг, а хлопчиків у синій;
 • місце жінки – кухня, діти, салон краси;
 • чоловіки повинні годувати родину;
 • чоловік без жінки – неповноційнний член суспільства;
 • істинна жінка не прагне кар`єри тощо.

Окрім цього говорили про «невидимість» жінок у мові в назвах посад і професій, аналізували заголовки ЗМІ, які демонстрували ейджизм, сексизм і т.д.

Богдан Сюркало, юрист Сумського місцевого центру з надання БВПД розповів, з якими правовими питання найчастіше звертаються чоловіки і жінки, проаналізував віковий розподіл клієнтів, їхній ґендерний портрет. Зокрема, протягом періоду з 2015 по 2021 роки (станом на 17.02.2021) до Сумського місцевого центру з надання БВПД звернулося 28 859 осіб: 39,3% – чоловіки, а 60,7% – жінки.

«Найчастіше жінок хвилюють питання у галузі сімейного права (20%), зокрема питання розірвання шлюбу, стягнення аліментів; визнання права власності на майно в порядку спадкування (10%); питання пов’язанні з пенсійними правовідносинами (10%); проблеми внутрішньо переміщених осіб, зокрема встановлення факту смерті, народження, трудових відносин на непідконтрольних територіях, отримання пільг, пов’язаних зі статусом ВПО. У той же час чоловіків більше турбують питання  цивільного права (20%); порушення прав пов’язаних зі статусом УБД (15%); питання призначення та перерахунку, так званих, спеціальних пенсій, зокрема відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», призначення пенсій на пільгових умовах (10%); адміністративні спори (10%); стягнення або зменшення розміру аліментів (5%)», – пояснив Богдан Сюркало.

За результатами обговорення форуму будуть напрацьовані рекомендації щодо включення ґендерно чутливих підходів для органів державної та місцевої влади.

 

Система безоплатної правової допомоги Сумщини дякує ГО «Сумське громадське коло» та її керівниці Ніні Чернявській за плідну співпрацю та запрошення до участі у форумі.


ДЖЕРЕЛО (ОФІЦІЙНО): ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСНА РАДА, посилання: oblrada.dp.gov.ua..

Предыдущая Про патріотично-правове виховання молоді обговорювали на Івано-Франківщині
Следующий Во исполнение поручения Президента Украины 28–29 октября

Нет комментариев

Оставить комментарий