Чи будуть призначені студенти та випускники – цн – Україна


Не всі студенти мають право на відстрочку.

На парту чи на фронт: хто зі студентів і аспірантів не має права на відстрочку? Дійсно проект закону про мобілізацію Чи усуне прогалину у вигляді ухилення від мобілізації у зв’язку з отриманням другої освіти? Чи має право на відстрочку аспірант, який навчається за контрактом? Але за яких умов студенти чоловічої статі зможуть виїхати за кордон?

Детальніше про все це – ексклюзивно для ТСН.UA.

Студенти мобілізовані?

Мобілізація в Україні триває від початку повномасштабного вторгнення РФ, але у Верховній Раді активно працюють над законопроектом, який суттєво змінює правила мобілізації тих, хто гризе граніт науки. Деякі стандарти для студентів та аспірантів вже отримали підтримку профільного комітету і мають з’явитися в новій редакції документа.

Дивіться на YouTube-каналі ТСН: ЗНОВУ ЗМІНИ! Чи підлягають мобілізації студенти бакалаврату та магістратури та хто має право на відстрочку?

Як виявилося, не всі студенти зможуть скористатися відстрочкою. Це залежить від віку та форми навчання. Щасливчики навчаються на денній або дуальній формах. Нагадаю, що дуальна форма навчання передбачає, що студент відвідує лекції в університеті, а практика проходить безпосередньо на підприємстві або на виробництві. Крім того, студенти повинні отримати вищий рівень освіти, ніж раніше.

Це означає, що студент, який вже має ступінь бакалавра або магістра за однією спеціальністю, не матиме права на відстрочку, якщо він бажає продовжити освіту на бакалавра чи магістра за іншою спеціальністю. Одним словом, друга вища освіта вже не врятує. Цю поправку вніс представник президента у Верховній Раді, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

Майбутні чемпіони готуються

Але якщо ви маєте ступінь бакалавра і бажаєте вступити до магістратури та продовжити навчання за тією ж спеціальністю, студент матиме право на відстрочку. Це буде вважатися отриманням першої вищої освіти. Однак є нюанс! Зверніть увагу, що студенти, які отримали ступінь бакалавра та планують розпочати навчання на магістратурі, більше не вважаються студентами і тому не мають права на відстрочку.

Це право вони отримають лише при повторному вступі до університету для здобуття ступеня магістра. Існують і вікові обмеження. Якщо військовозобов’язаний приступив до навчання після досягнення 30 років або в рік, у якому особі, яка вступає на навчання, мало виповнитися 30 років, він втрачає право на відстрочку. Це «подвійний удар». Від природи, бо «тридцятирічний вдарив» і від влади і ТЦК, бо тобі вже не 29 років.

Відстрочка від аспірантури

Згідно з проектом мобілізаційного закону №10449, випускники, які навчаються за контрактом, під час мобілізації підлягали призову на військову службу. Однак у Раді заявили, що не може бути різниці між випускниками вишів за трудовим договором і тими, хто навчається на бюджеті.

Нардепи вважають, що це суперечить Конституції, оскільки порушується принцип рівності. Тому в новій версії проекту ці права прибрали і відтепер відстрочкою зможуть скористатися всі випускники, незалежно від форми навчання. Про це заявила народний депутат і член профільного комітету Ірина Фріз у березні 2024 року.

У новій редакції документа чітко зазначено, що особи, які здобувають наукові ступені та проходять стажування, не підлягають мобілізації в особливий період. Але тут майбутні вчені стикаються з новим випробуванням.

Міносвіти має розробити механізми, зокрема шляхом проведення іспитів, щоб люди, які не мають реальних намірів здобути науковий ступінь або не мають відповідних знань, не зловживали цим правом під час вступу до вищих навчальних закладів. Конкретні механізми реалізації цієї ініціативи поки не оприлюднені, але окрім навчальної роботи потрібно буде здавати іспити.

Від парти вперед

Нагадаємо, що відстрочка від навчання на бакалавраті та магістратурі трактується як право, а не обов’язок, тож ті, хто не бажають жувати граніт науки, можуть звернутися до ТЦК і за власним бажанням написати заяву на військову службу. Тоді вони можуть проводити мобілізацію або пропонувати укласти контракт із ЗСУ.

Студенти чоловічої статі можуть виїхати за кордон

Є ще одна хороша новина. Уряд дозволив студентам-чоловікам виїжджати за кордон. Нагадаємо, що з 28 лютого 2022 року діє заборона на поїздки студентів за кордон. Виняток становили лише студенти, які навчалися в іноземних університетах. 1 квітня Кабінет міністрів вніс зміни до “Правил перетину державного кордону громадянами України” від 1995 року, якими заборонив виїзд усім студентам.

Проте вже наступного дня виявилося, що студенти іноземних вишів все ж можуть перетинати кордон. Проте з 14 вересня 2022 року заборонено подорожувати студентам чоловічої статі, які навчаються за кордоном. 2 квітня 2024 року Кабінет міністрів ухвалив постанову «Про зміну правил перетинання державного кордону громадянами України».

Нагадаємо, Верховна Рада Ми активно працюємо над законопроектомщо може істотно змінити правила мобілізації.

Підпишіться на наші канали на Телеграма І Viber.


Зазначив: ТСН

Предыдущая Зеленський заявив, що Україна погодиться на допомогу США у вигляді кредиту
Следующий Зеленський розповів, чи вистачить Україні винищувачів F-16

Нет комментариев

Оставить комментарий