«Курка», яка приносить мільярди: чому Захід не хоче передавати Україні заморожені російські активи


Як повідомляє Financial Times, Європейська комісія (ЄК) готує відповідний механізм для конфіскації цих грошей, якщо країни-члени остаточно скажуть «так» на наступному саміті ЄС 21-22 березня в Брюсселі. Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вже запропонувала спрямувати кошти від заморожених російських активів саме на військову допомогу Україні, а не, як пропонувалося раніше, на відновлення війська.

Що таке російські заморожені активи і скільки їх? У перші дні після початку повномасштабного російського вторгнення Захід заморозив активи Центробанку РФ майже на 300 млрд євро. Левова частка цих грошей – близько 190 млрд євро – зберігається в бельгійському центральному депозитарії Euroclear. Ще рік тому країни ЄС виступили категорично проти передачі Україні не лише заморожених російських активів, а й отриманих від них доходів чи податків. Ситуація докорінно змінилася з припиненням американської фінансової та військової допомоги Україні, яка була заблокована майже три місяці.

Які шанси в України отримати ці російські гроші? У будь-якому вигляді? І що вони будуть робити? ТСН.ua Я розповім вам у цьому тексті.

Не дуже суверенні активи: як змінилася позиція ЄС

«Настав час почати говорити про використання доходів від заморожених російських активів для закупівлі військового обладнання для України. Немає сильнішого символу та більшої вигоди за ці гроші, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя», – сказала Урсула фон der Leyen майже місяць тому.

Хоча насправді розмова на цю тему в ЄС мала початися набагато раніше. Усі українці пам’ятають, як у перші дні повномасштабного російського вторгнення Захід спочатку не зміг відрізати Росію від міжнародної міжбанківської системи SWIFT, а потім заморозив активи Центробанку РФ на суму близько 300 мільярдів доларів. євро. Тоді здавалося, що ці дії серйозно послаблять російську економіку і змусять Путіна припинити повномасштабну війну. Однак не всі російські банки були відключені від системи SWIFT, а тримати російську економіку на плаву Кремлю допомагали «друзі»: Китай, Індія, Туреччина та багато інших.

Буквально рік тому в різних європейських столицях лунало, що Україна ніколи не отримає заморожені активи Центробанку Російської Федерації.

Тому що, перш за все, Таких прецедентів в історії не було.

по-друге, Державна власність держав користується суверенним імунітетом, тому, здається, вона не може бути конфіскована, оскільки це було б порушенням міжнародного права.

І по-третє, це може підірвати довіру інвесторів до євро, що призведе до відтоку капіталу, збільшення вартості запозичень, інфляції, а також зниження податкових надходжень і нестабільності на фінансових ринках.

Однак насправді це не зовсім так. Одного разу Сполучені Штати конфіскували 2 мільярди доларів із Центрального банку Ірану, які зберігалися на рахунку в американському банку, і передали ці гроші жертвам терористичного нападу в Лівані 1983 року. Вашингтон також конфіскував іракські гроші, які були призначені для репарацій Кувейту після вторгнення 1990 року. Що ж, був прецедент із замороженням частини коштів Центрального банку Афганістану після захоплення Талібаном Кабула в 2021 році та нездатності Сполучених Штатів вийти звідти. Бо, як бачимо, прецеденти були, йшлося лише про менші суми. Більше того, передача Україні хоча б частини заморожених російських активів жодним чином не підірве довіру до євро як валюти, оскільки всі країни-депозитарії – Бельгія, США, Швейцарія, Австралія та інші – не передають їх одразу. Згадаймо рішення про замороження активів Центробанку РФ два роки тому. Це не стало приводом для Китаю чи Саудівської Аравії вивести свої євроактиви. Чому це має статися зараз?

Щодо т. зв суверенного імунітету цих грошей, ми чудово пам’ятаємо, як, наприклад, суд Нідерландів, розглядаючи справу про збиття пасажирського Боїнга рейсу MH17 у 2014 році, також заявив, що особисто Путін не може нести відповідальність, оскільки президенти та міністри користуються міжнародними ” імунітет». Проте минулого року весь світ побачив рішення Міжнародного кримінального суду про арешт Путіна за незаконну депортацію українських дітей. Як можна грати за правилами з убивцями, які нещодавно розпочали полювання на прем’єр-міністра Греції, який був у візиті, використовуючи ракети «Іскандер»?

Прибутки чи податки: що отримає Україна?

Як і у випадку з танками Leopard, які Німеччина зрештою передала Україні, але вимагало подібного рішення США щодо танків Abrams, у випадку із замороженими російськими активами Вашингтон зробив перший крок. Спочатку законопроекти, що полегшують конфіскацію російського майна, з’явилися в обох палатах Конгресу. Адміністрація Байдена підтримала такі кроки законодавців, але далі справа не пішла. Під юрисдикцією США, за різними оцінками, знаходяться російські активи на суму від 40 до 60 мільярдів доларів. А враховуючи пакет військової допомоги Україні в 60 мільярдів доларів, який все ще заблокований у Конгресі, конфіскації заморожених російських активів у Сполучених Штатах і переміщення їх до Києва було б достатньо.

Однак левова частка грошей Центробанку РФ – близько 190 млрд євро – зберігається в бельгійському міжнародному депозитарії Euroclear. Крім того, ці активи не просто простоюють, вони приносять прибуток. Через два роки після початку повномасштабного російського вторгнення ця сума становить понад 5 млрд євро – саме стільки фінансування озброєнь для України на 2024 рік, на яке ЄС досі не може погодитися. Однак навряд чи Україна їх отримає. Рішення ЄК, яке вона готує до саміту лідерів держав-членів 21-22 березня в Брюсселі, цілком може свідчити про перерахування Україні доходу від російських заморожених активів, що зберігаються в Euroclear, але з 2024 року. Це означає, що Україна не зможе претендувати на зароблені в 2022-2023 роках 5 млрд євро.

Але добре, що ми можемо принаймні претендувати на доходи від цих заморожених активів Центробанку Російської Федерації. Тому що раніше країни-члени ЄС серйозно обговорювали перерахування лише податків на прибуток, тому що вони начебто на 100% належать Бельгії, на відміну від доходів чи самих заморожених російських активів. Але був ще більш креативний сценарій: використання російських активів як застави облігацій з вимогою подальшого погашення Росією. А якщо Москва відмовиться, майно буде конфісковано. Однак від цієї ідеї вирішили відмовитися.

Тому в рішенні ЄК до саміту ЄС у Брюсселі 21-22 березня ми майже напевно побачимо пропозицію перерахувати Україні кошти від заморожених російських активів. До 2027 року ЄС планує зібрати 15-20 млрд євро доходу від їх реінвестування. Однак є важливий нюанс: окрім ЄС, рішення мають узгодити також G7 та Європейський центральний банк. Однак, судячи з численних публікацій у західній пресі, це не повинно бути проблемою.

Що робитиме Росія? Москва давно погрожує зробити дзеркальні кроки. Але хто буде зберігати активи своїх центральних банків у Росії? У грудні 2023 року міністр фінансів РФ Антон Силуанов заявив, що мова йде про гроші на рахунках “С” – це зобов’язання Росії виплачувати іноземним інвесторам відсотки за державними облігаціями та цінними паперами, замороженими Москвою у відповідь на блокування активів Центробанку. Російської Федерації. Станом на листопад 2022 року, за даними Центробанку РФ, це становило приблизно 3 мільярди доларів США плюс дохід від використання цих коштів. Проте перевірити точність цих цифр неможливо. І ось у Кремлі нарешті придумали, як розкусити ненависний Захід: збиратимуть заявки від російських інвесторів, які хочуть обміняти свої заморожені активи за кордоном на готівку, яку нерезиденти зберігають у т.зв. С» в Росії.

Однак найбільше ЄС боїться претензій Росії до Euroclear. У вівторок, 12 березня, на умовах анонімності високопоставлений європейський чиновник повідомив журналістам у Брюсселі, що проти бельгійського міжнародного депозитарію вже подано понад 100 позовів.

«Російський суд (хоча який суд може бути в Росії – ред.) не визнає санкцій, і вони просто прийдуть в Euroclear, накладуть штрафи і пені і потихеньку, повільно росіяни заберуть всю готівку західних. фінансових установ на суму 33 млрд євро. Саме таку суму західні фінансові інституції раніше інвестували в Росію, наприклад, вони також намагатимуться забрати активи Euroclear на 33 мільярди євро, які заблоковані в Дубаї та Гонконгу, і це покладе кінець Euroclear та Національному банку України. Бельгія, яка є наглядовим органом, повинна буде відкликати ліцензію. Тоді фінансова система впаде», — сказав високопоставлений європейський чиновник, додавши, що саме тому вони хочуть використати дохід від заморожених активів російського Центробанку, отриманий у 2022-2023 роках, як «подушку безпеки».


Зазначив: ТСН

Предыдущая РФ запустила ракету по Одеській області: як спрацювала ППО
Следующий Укрзалізниця запустила додаткові поїзди до популярних місць України: список рейсів - Україна

Нет комментариев

Оставить комментарий