Новий закон про мобілізацію: детальний розбір юриста та які права хочуть обмежити


30 січня Кабінет міністрів передав Верховній Раді оновлена ​​редакція проекту мобілізаційного закону No 10449. Він суттєво відрізняється від скандального законопроекту No 10378, який повернули авторам.

Що пропонує новий? Білл а на які зміни варто звернути увагу людям, які проходять службу в армії – читайте в матеріалі ТСН.ua.

Що передбачає новий проект закону про мобілізацію?

Незважаючи на те, що закон №10449 від 30 січня 2024 року суттєво відрізняється від закону №10378, який повернули його авторам, оновлена ​​редакція також передбачає жорсткі обмеження прав порушників. Детальніше про це в коментарях на сайті ТСН.ua – розповіла адвокат Марина Бекало.

«Але накладення таких обмежень відбуватиметься вже в рамках судового провадження, згідно з певними процесуальними процедурами, після звернення територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП) до суду», – зазначили. Марина Бекало.

Штраф для тих, хто ухиляється від роботи

Проект No10449 передбачає встановлення судом тимчасових обмежень щодо осіб, які порушують положення про мобілізацію – т.зв. ухильників – у вигляді обмеження виїзду за кордон, обмеження в праві керування автомобілем, арешт рахунків у фінансових установах, електронних гаманцях, депозитних рахунках.

Новий порядок перетину кордону

Документ вносить зміни до порядку перетину державного кордону. Зокрема, передбачається, що особи, які проходять військову службу, зобов’язані з’явитися при перетині кордону військово-обліковий документ з відповідними відмітками про реєстрацію або виключення з реєстрації.

Проектом передбачено обов’язок для всіх осіб, які проходять військову службу, протягом 60 днів з дня мобілізації уточнити своє повноваження через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), електронний кабінет призовників, військовозобов’язаних і резервістів або безпосередньо в СП ТЦК.

Відстрочка для волонтерів

Громадянам, які самостійно з’являються до ТЦК СП (добровольці), надається відстрочка від призову на строкову військову службу. протягом двох місяців.

Електронні дзвінки

Законопроектом запроваджується порядок вручення повісток через електронний кабінет військовозобов’язаних, військовослужбовців і резервістів, а також порядок вручення повісток, згідно з яким днем ​​отримання повістки під розпис вважається день вручення. повістка.

«У разі надсилання повістки через електронний кабінет днем ​​вручення повістки вважається момент надходження до СП ТЦК електронного повідомлення про її вручення або не пізніше 17 години з моменту надсилання повістки. на електронний кабінет», – пояснила Марина Бекало.

Поважна причина ігнорування повістки

Документ регулює питання щодо поважних причин відсутності СП у порядку денному ТКС, зокрема: природна перешкода, хвороба громадянина, дії держави-агресора чи інші обставини, які позбавили його можливості особисто звернутися до громадянина. вказане місце і час; смерті його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, брата, сестри, діда, жінки) або близького родича дружини (чоловіка).

Причини неприбуття обов’язкові сповістити ТЦК СП та документувати протягом трьох днів з дня неявки на день і час, зазначені в порядку денному.

Прозорий алгоритм виклику та переадресації VLK

Проект також зобов’язує Раду міністрів розробити чіткий порядок і алгоритм прийняття на військову службу військовозобов’язаних, надання відстрочок та організації військово-лікарської комісії (ВЛК).

«Адже до сьогодні не існує процедури надання відстрочки», – зауважила Марина Бекало.

Нові підстави для відстрочки

Змінено перелік підстав для надання відстрочки. Зокрема, вам можуть надати відстрочку за наявності на утриманні трьох і більше дітей тільки якщо немає заборгованості по аліментахне перевищує суми виплат за три місяці.

Право на відстрочку мають також одинокі батьки, які мають дитину до 18 років звужується. Згідно із законопроектом, право на відстрочку мають лише особи, які проходять військову службу, які мають дитину віком до 18 років. За умови, що другий із батьків такої дитини (дітей) помер, був позбавлений батьківських прав, визнаний безвісно відсутнім чи безвісно відсутнім або вважається померлим.

Військовослужбовці, члени сім’ї яких є інвалідами І та ІІ групи, але мають певні ознаки, зокрема:

 • Інваліди I групи – члени сім’ї I ступеня споріднення (батьки, другий з подружжя, діти), які перебувають на постійному догляді за такою особою, а також II ступеня споріднення (брати, сестри, баба і дід по матері, дідусеві, онуки), за умови, що ці особи не мають родичів першого ступеня.
 • Інвалід ІІ групи – члени сім’ї першого ступеня споріднення, які здійснюють постійний догляд за ним, за відсутності інших осіб, які можуть забезпечити такий постійний догляд.

Здобувачі освіти також мають право на відстрочку звужується. Отже, право на відстрочку матимуть здобувачі ПТНЗ, вищої та вищої професійної освіти, які навчаються за денною або дуальною формою навчання та здобувають рівень освіти, вищий за рівень освіти, здобутий раніше в цьому порядку. .

«Наприклад, після закінчення бакалавра, люди, які отримують ступінь магістра, отримують відстрочку і так далі», – пояснила Марина Бекало.

Дія цього наказу не поширюється на випускників, які здобувають рівень освіти за кошти фізичної або юридичної особи за контрактом. Докторанти та слухачі також матимуть право на відстрочку.

Інваліди будь-якої групи залишаємо за собою право на перенесення. Але такі особи можуть бути прийняті на військову службу під час мобілізації за контрактом.

«Стандарт дизайну виключає поточну позицію, згідно з яким призов інвалідів на строкову військову службу може відбуватися лише за згодою цих осіб та за місцем їх проживання. Я вважаю, що цю умову потрібно залишити в редакції нового закону, а підписання контракту про проходження військової служби інвалідом має бути добровільним, а для таких осіб мають бути запроваджені додаткові гарантії та обмеження проходження військової служби, – сказала Марина Бекало. .

Люди, які також матимуть право на відстрочку звільнений з полону. Їх мобілізація можлива лише за їх згодою.

«Водночас, на мій погляд, такі люди, якщо погодяться, також повинні мати можливість підписати договір з дедлайнами і надати додаткові гарантії», – зазначила Марина Бекало.

Інші зміни, на які варто звернути увагу:

 • Проект передбачає виконання громадянами військового обов’язку також через центри надання адміністративних послуг та комплектування у порядку, який затверджується Радою Міністрів;
 • Замість обов’язкової військової служби обов’язкова базова загальновійськова підготовка для громадян чоловічої статі віком 18 – 25 років у навчальних закладах з 2025 року;
 • Військовий вік на військову службу за мобілізацією зменшується від 27 до 25 років. Юнаки віком від 18 до 25 років підлягають лише призову на початкову загальновійськову підготовку або, у разі необхідності, на військову службу за контрактом;
 • Чоловіки з обмеженою фізичною підготовленістюповинні пройти перевірку ВЛК протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності Законом;
 • Чоловіки віком від 25 до 55 років, яким після 24 лютого 2024 року встановлено інвалідність 2-3 групи (крім осіб, яким встановлено інвалідність 2-3 групи внаслідок захворювань, поранень, травм, струсу мозку, каліцтва), отримані на захист батьківщини, а також відсутність кінцівки внаслідок ампутації) до кінця 2024 року. підлягає перевірці на придатність на військову службу;
 • Здійснення консульської діяльності чоловіками в закордонних дипломатичних установах України, а також отримання закордонного паспорта, наприклад, в ДП «Документ» за межами України, можливе за наявності військового документу;
 • Запроваджено обов’язок чоловіків пред’являти військово-обліковий документ у громадських місцях, представники ТЦК СП та поліції ;

Зміни також стосуються діючих військовослужбовців щодо підстав звільнення з військової служби:

 • які були звільнені з рабства, якщо вони не бажали продовжувати службу;
 • після 36 місяців безперервної служби в умовах воєнного стану;
 • на підставі рішення військово-лікарської комісії (ВЛК) про нездатність до військової служби або про тимчасову непрацездатність з оцінкою через 6-12 місяців;
 • у разі встановлення інвалідності, якщо військовослужбовці не виявили бажання продовжувати військову службу;
 • мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий із батьків цієї дитини (дітей) помер, був позбавлений батьківських прав, визнаний безвісно відсутнім або безвісно відсутнім або вважається померлим;
 • які мають дружину або чоловіка з числа інвалідів та/або одного з батьків або батьків дружини (подружжя) з числа інвалідів 1 або 2 групи, за умови, що інваліди не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних закону про їх утримання (відповідно до чинного стандарту лише факт наявності таких інвалідів надає право на звільнення).

Переглянути відео можна на YouTube-каналі ТСН за посиланням: Умови мобілізації оновлено! Інновації торкнуться кожного!

Читайте також:


Зазначив: ТСН

Предыдущая Зеленський заявив, що Україна розраховує отримати 18 мільярдів євро в перший рік
Следующий Зеленський очолив свій черговий штаб 2 лютого

Нет комментариев

Оставить комментарий