Окупація Севастополя Росією: як це було 10 років тому і як українці досі борються з окупантами


Навіть незважаючи на десятирічну окупацію в Криму є багато людей з проукраїнськими настроями, які чекають на Україну.

Україна відзначає День спротиву російській окупації в Криму Як росіяни захопили Севастополь і чим зараз живе місто – у матеріалі кореспондента ТСН Марії Васильєвої.

Як відбулася окупація Севастополя?

Останні дні лютого 2014 року. Прихильники приєднання до Росії збираються перед будівлею тодішньої української міської адміністрації. На допомогу їм приходять російські політики – Володимир Жириновський, Микола Валуєв та інші. Обіцяють золоті гори, якщо приєднаються до Росії.

Радянські військові пенсіонери та їхні нащадки досі складають значну частину населення закритого міста, де за радянських часів було заборонено селитися простим громадянам. Наступний великий шар – це військові Чорноморського флоту Росії, звісно громадяни Росії та їхні сім’ї, також громадяни Росії. Десятиліттями Москва масово роздає російські паспорти іншим жителям. Мати два паспорти – український і російський – у Севастополі було досить поширеним явищем. Такий штучно створений демографічний склад сформував специфічну місцеву ідентичність. Українці почувалися тут ізгоями і воліли не демонструвати своїх поглядів. Навпаки, прихильники Росії поводилися зухвало й агресивно.

Крим 2014

24 лютого 2014 року міська рада всупереч законодавству України голосує за т.зв. народний мер – росіянин Олексій Чала, відомий своєю антиукраїнською діяльністю злий бізнесмен. Офіційний очільник міста, призначений Януковичем Володимир Яцуба, заявив, що обома руками підтримує Чалого. І тихо зник із публічного простору. Вони заполонили місто т. зв «Козаки» — підконтрольні спецслужбам росіяни, які групами прибули до міста для організації силових дій. Вони за підтримки місцевих сепаратистів блокують українські військові частини та командування ВМС України в Севастополі.

Крим 2014

Українські дії в Криму

9 березня в окупованому Севастополі проходить останній український мітинг. Кілька десятків людей йдуть до пам’ятника Шевченку. Деякі з них тримають прапори України. І саме тут востаннє в Севастополі публічно прозвучав український гімн.

Акція не залишається поза увагою проросійських сил: кілька молодих людей намагаються побити учасників акції.

Боротьба проти українців у Севастополі

Після псевдореферендуму та тріумфальної анексії Криму Путіним українські голоси тут повністю замовкли. Сертифікація стає обов’язковою. Закривають українські школи, зносять пам’ятники. Будь-який прояв українства вважається державною зрадою і часто карається суворіше за вбивство.

У 2016 році ФСБ затримала українських офіцерів у відставці, які заснували аналітичний центр «Номос», який досліджував проблеми безпеки в Чорноморському регіоні. Їх катували та фабрикували звинувачення в тероризмі.

Дмитро Штибліков засуджений до 20 років позбавлення волі, Олексій Бессарарбов і Володимир Дудка – до 14 років позбавлення волі.

Севастополь 2022 і затоплення Москви

Після вторгнення 24 лютого Севастополь вкритий символами Z. Він всюди – на вулицях, у громадських будівлях і в приватних автомобілях. Проте ейфорія від «перемоги» триває недовго. У місті розростаються кладовища, де поховані російські військові, а лікарні переповнені пораненими.

Тоді найбільшим потрясінням для місцевих «Z патріотів» стало знищення флагмана Чорноморського флоту – ракетний крейсер «Москва» був підбитий двома українськими ракетами і затонув.

Екіпаж крейсера тоді налічував понад 500 солдатів. У Севастополі багато сімей намагаються знайти своїх близьких, у тому числі солдати строкової служби, які були членами екіпажу. Російська влада приховує збитки. Підтверджено загибель лише кількох моряків, у тому числі московського коменданта Антона Купріна, мешканця Севастополя. Решта загиблих досі вважаються зниклими безвісти.

Удари по окупантам у Криму

Але це лише початок. Українські сили методично знищують російські військові кораблі в бухтах Севастополя.

В результаті ракетного обстрілу місцевої верфі були знищені підводний човен «Ростов-на-Дону» і великий десантний корабель «Мінськ» разом з екіпажами. Втрати знову приховуються, але незабаром з’являються нові некрологи. І навіть літають до штабу флоту – спочатку це дрони. Другий раз – ракетний удар розбиває частину будівлі на шматки.

Мешканці знімають та публікують відео палаючої будівлі. Пригадую, серед іншого, відео, на якому жіночий голос українською мовою коментує цю подію: «І все почалося. Горить за Айвазовського!»

Напад на Чорноморський флот

Кажуть, потрапив у кабінет командувача флоту. Однак, як згодом виявилося, він вижив. Мешканці звикають до пожеж, звуків вибухів, повітряних нальотів і біганини через бомбосховища, які, як виявилося, для них не були підготовлені.

Проукраїнські активісти в Севастополі

Окупаційна міліція розшукує активістів підпільного руху “Жевта Стрічка”, які на видних місцях залишають жовто-блакитні таблички та інші знаки, що вказують, що Україна поруч. Атаки на російські військові об’єкти повернули надію мешканцям Криму, які чекали на окупацію.

«Звичайно, у Севастополі для нас ситуація складніша. Там багато расистських патрулів, багато агентів ФСБ. Ми були здивовані, що Крим такий активний. Навіть незважаючи на десятирічну окупацію, у Криму багато людей з про- Українські настрої, які чекають на Україну», – каже український активіст.


За 10 років окупації Москва активно заселяла Крим своїми громадянами з різних регіонів Росії. Севастополь переповнений військовими та розвідниками. Сюди переїжджає багато цивільних – державні службовці, їхні родичі, майже вся місцева влада тепер чиновники з материка. За їхніми даними, у 2023 році до Севастополя прибуло 157 тисяч осіб. росіяни. Вони останній бастіон загарбників. Якщо війну буде програно, ці цивільні окупанти повинні допомогти російській владі зберегти те, що вони здобули.

▶ Переглянути фільм можна на YouTube-каналі ТСН за посиланням:Новини ТСН 12:00 26 лютого 2024 | Новини з України

Нагадаємо, Зеленський розповів про звільнення Криму від окупантів.

Читайте також:


Зазначив: ТСН

Предыдущая Який електричний транспорт вибрати
Следующий Зеленський розмовляв із президентом Санду 28 лютого

Нет комментариев

Оставить комментарий