В Україні зберігається унікальна прикраса 2400-річної давності: як її знайшли та як врятували від вивезення до РФ


Наперсний хрест належав скіфському цареві.

21 червня 1971 року на Толстих Могилах у Дніпропетровській області археологи знайшли золотий наперсний хрест. Цій прикрасі 2400 років, її власником, ймовірно, був скіфський цар.

Які історичні таємниці ще може приховувати наша земля – у матеріалі кореспондента ТСН Валентини Доброти.

Як виглядає золота пектораль?

У кілограмі 148 з половиною грамів чистого золота. Фігурки скіфів, птахів, тварин, комах, грифонів – усе з анатомічною точністю та багатьма елементами рослинного декору. Частини дрібні, найбільші не перевищують двох сантиметрів. Ймовірно, цю роботу зробили грецькі майстри.

«Якщо розібрати детально, то насправді вони досить широко відомі в грецькому світі через схожі деталі, тільки вони в такому масштабі», — каже провідний науковий співробітник казначейства Оксана Ліфантій. Національний музей історії України.

Золота пектораль

Як розповідає Оксана Ліфантій, кожен елемент грудей спочатку виготовляли окремо, а вже потім збирали в одну виставку, зміст якої науковці ще з’ясовують.

«Скіфи не мали власної писемності, і все, що ми знаємо про них, це традиції писемних народів, а оскільки наші знання походять не з першоджерела, то вони дещо спотворені від самих носіїв культури, тому дослідники шукають аналогії у народів, які, наприклад, розмовляли однією мовою і про які ми знаємо більше», – розповідає Оксана Ліфантій, головний науковий співробітник казначейства Національного історичного музею України.

Оксана Ліфантій

Музейник стверджує, що наразі вчені дійшли чи не єдиного загальноприйнятого висновку з прочитання наперсного хреста: його три яруси можуть складати тогочасне уявлення про побудову світу.

«Пектораль, яка символізувала світ живих, верхній фриз, дерево життя, яке з’єднувало світ живих зі світом мертвих і світ мертвих, нижній рівень. Ось нагорі була людина, яка ніби увінчувала це все собою і, власне, у нього на шиї і на плечах був цей всесвіт», – розповідає науковець.

Як ви знайшли скриню?

Золотий наперсний хрест знайшов Борис Мозолевський. Історик і його учень Мірослав Жуковський згадує, що археолог завжди вірив, що знайде заховані скарби в скіфських курганах.

Недалеко від скіфського кургану Толста Могила проходили залізничні колії гірничо-збагачувального комбінату, який розташований поруч із Покровом. Не те щоб курган заважав роботам, але тоді на Дніпрі будувався новий житловий масив і потрібна була земля для озеленення. Тому місто отримало землю, каже історик Жуковський, а натомість від міста гірничий завод, вагони для марганцю, а археолог Мозолевський – наперсний хрест.

Як знайти скриню

Наперсний хрест був в основному на порозі похоронної камери, і це його врятувало. Бо коли Борис Мозолевський відкрив курган, то зрозумів, що розбійники вже тут перед ним.

«Кургани вабили всі народи, які ходили степом. Після скіфів були сармати і вони, мабуть, перші почали добувати золото в цих скіфських курганах. А потім інші, які залишалися на якийсь час, народи, які кочували по степу, звичайно, всі були зацікавлені в тому, щоб дістатися до цих курганів», – розповідає старший науковий співробітник Інституту археології Юрій Болтрик.

Свого часу археолог Юрій Болтрик розкопав найбільші та найглибші скіфські кургани. На його думку, 90 відсотків її було розграбовано. кургани в Україні. Але навіть там можна знайти набагато більше.

Як рятували скриню від вивезення до Росії і де вона зараз зберігається

Нагрудна копія виготовлена ​​з литого металу, а верх покритий золотом. Оригінал, який з моменту відкриття перебував у музеї, заховали у 2014 році. За десять років російсько-української війни оригінальний наперсний хрест виставили лише один раз. З міркувань безпеки декорації евакуюють, місцезнаходження не повідомляється.

Але кілька справжніх грудей ТСН вдалося зняти у 2020 році. Прикрасу, спеціально для нашої знімальної групи, винесли зі складу, де вона зберігалася.

Фрагмент грудної клітки

Хоча до Києва нагрудний знак міг і не дійти. У радянські часи найкраще було знести все в російські музеї. Відтак керівник Ермітажу оглянув український скарб. Тому в Києві був побудований Музей історичних коштовностей. Тому, всупереч будь-яким бажанням, згідно з регламентом його було передано до Київського музею. За таку знахідку 35-річний Борис Мозолевський отримав трикімнатну квартиру в Києві і з часом влаштувався співробітником Інституту археології. Досі його вважали неблагонадійною людиною.

У могилі Толстого знайдено багато коштовностей. Але золотий наперсний хрест є не лише головним археологічним скарбом України – скіфське оздоблення є однією з головних археологічних знахідок ХХ століття.

▶ Переглянути фільм можна на YouTube-каналі ТСН за посиланням: ТСН онлайн | Телемарафон «Єдині новини» онлайн 1+1 онлайн | Новини з України

Читайте також:


Зазначив: ТСН

Предыдущая Зеленський заявив, що у голови УГО Морозова є карт-бланш на зміни
Следующий Зеленський анонсував нові рішення щодо ППО Patriot для України

Нет комментариев

Оставить комментарий