Правова допомога постраждалим від насильства в сім’ї


На жаль проблема насильства в сім’ї зберігає свою актуальність. Все частіше можливо  почути історії про вчинення домашнього насильства. Таке насильство залишається однією з надзвичайно поширених форм порушення прав людини від якого, переважно, страждають найбільш вразливі категорії осіб такі як жінки, діти та люди похилого віку.

Зважаючи на актуальність проблеми домашнього насильства в Україні, вкрай важливо щоб люди вміли розпізнавати ознаки домашнього насильства та знали куди звернутися за допомогою.

З метою інформування постраждалих осіб про їх права на отримання безоплатної правової допомоги та отримання фахової підтримки, фахівець Черкаського місцевого центру з надання БВПД Ірина Крутоус, разом із працівниками Черкаського міського центру соціальних служб, здійснили соціально-профілактичний виїзд до 9-ти сімей, які зазнали домашнього насильства. Їм надано інформаційну, психологічну та юридичну допомогу.

Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Слід звернути увагу, що домашнє насильство – це не лише фізичне чи сексуальне насильство (побої або згвалтування). Це і психологічний тиск –  образи й приниження, ігнорування почуттів особи, і економічні утиски – заборона працювати чи контроль сімейного бюджету.

Під час надання правової допомоги Ірина Крутоус роз’яснила постраждалим, що припинити знущання кривдника можливо шляхом видачі обмежувального припису відносно нього, що передбачає встановлення заходів тимчасового обмеження його прав та покладення на додаткових обов’язків, встановлених п. 1, 2 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Обмежувальний припис видається судом на строк від одного до шести місяців та може бути продовжений  ще на шість місяців.

Рішення про видання обмежувального припису або про відмову приймається на підставі оцінки ризиків, тобто оцінювання вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства, настання тяжких наслідків його вчинення, а також смерті постраждалої особи.

Невиконання обмежувальних заходів карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до двох років (ст. 390-1 Кримінального кодексу України).

Під час заходу постраждалі сім’ї отримали буклети та пам’ятки, щодо необхідних дій у випадках вчинення щодо них насильства та практичні рекомендації щодо поведінки в конфліктних ситуаціях, способів подолання агресивних станів.

Якщо Вам потрібна допомога та захист від домашнього насильства, можете звернутися до:

  • національної гарячої лінії з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 0 800 500 335 або 116 123 (короткий номер з мобільного);
  • національної дитячої гарячої лінії: 0 800 500 225 або 116 111 (для дзвінків з мобільного).

Дізнатися адресу найближчого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або отримати правову допомогу можливо за телефоном: 0 800 213 103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по всій території України).


ДЖЕРЕЛО (ОФІЦІЙНО): ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСНА РАДА, посилання: oblrada.dp.gov.ua..

Предыдущая Курс “Впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суду”
Следующий Лекція для школярів: «Твої права – твій захист»

Нет комментариев

Оставить комментарий