Долар лихоманить, чого чекати далі – Ексклюзив ТСН


Минулого тижня курс валют здивував українців: долар неочікувано і різко злетів, подорожчавши за три дні майже на 50 копійок. Потім почався поступовий спад, але в кінці тижня курс залишився вище, ніж на початку.

Що спричинило такі відчутні коливання курсу, чого чекати цього тижня, чи варто інвестувати у валюту, що вигідніше: євро, долар чи інші варіанти, читайте у щотижневому аналітичному проекті сайту ТСН.ua.

Ви дізнаєтеся:

  • що відбувається на спотовому валютному ринку;
  • чого очікувати від курсу цього тижня (19-25 лютого);
  • продати або купити готівкову валюту.

Наші експерти: член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко та фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Що відбувається на валютному ринку

За даними спеціалізованих сайтів Finance.ua та minfin.com.ua, з минулого понеділка, 12 лютого, тренд на офіційному ринку змінився зі стабільного на висхідний. За три дні курс валют у банках та обмінних пунктах (ОБО) зріс на 45 коп. до 38,50 грн/дол. У четвер, 15 лютого, тренд розвернувся вниз, а в неділю, 18 лютого, курс знизився до 38,40 грн/долар на продажу і 37,80 грн/долар на покупці. Найнижчий курс продажу в банках становив 38,20 грн/дол., найвищий – 38,70 грн./дол. А найвищий курс покупки – 38 грн/дол.

Готівковий курс євро також зростав і знижувався, але не так істотно, як курс долара. Максимальний курс був у середу, 14 лютого: у продажу – 41,60 грн/євро (+30 коп.), у покупці – 40,90 (+20 коп.). У неділю, 18 лютого, один євро коштував 41,55 і 40,82 грн відповідно, або 12 копійок. вище, ніж тиждень тому.

На нелегальному ринку, за даними сервісу miniylo сайту Finance.ua, де публікуються замовлення на купівлю-продаж готівкової валюти між фізичними особами, курси купівлі-продажу долара, а особливо євро, цього тижня впали ” жилах власного життя», що відрізняється від ставок на «білому» ринку. Міняйли щодня піднімали або опускали їх, коливання були в межах 60 коп. Проте валюта нелегалів завжди була на 20–30 копійок дешевшою. на продажу і по 30-40 коп. дорожче купити ніж в банках і ПОВ. Середній курс долара в неділю, 18 лютого, становив 38,35 грн (+22 коп.) у продажу і 37,30 грн (+16 коп.) у купівлі, а євро – 41,60 грн (+12 коп.) і 41,40 грн (+20 коп. ).

Офіційний курс долара також істотно коливався: у понеділок, 13 лютого, він був мінімальним – 37,62 грн/долар, у четвер, 15 лютого, виріс до 38,17 грн, а наступного дня впав до 37,95 грн.

На понеділок, 19 лютого, регулятор встановив офіційний курс на рівні 37,97 грн/долар, подорожчавши на 35 коп. більше ніж тижнем раніше.

З понеділка по середу євро подорожчав з 40,51 до 41,12 грн (+61 коп.), а в п’ятницю курс опустився до 40,77 грн.

На понеділок, 19 лютого, регулятор встановив офіційний курс на рівні 40,89 грн/євро, або 38 коп. більше ніж тижнем раніше.

Співвідношення долар/євро становить 1,08, як і тиждень тому.

Так кажуть експерти Коливання курсу валют зумовлені непередбачуваною появою на безготівковому та частково готівковому ринку покупців, яким терміново потрібна була велика сума валюти, у розмірі кількох мільйонів гривень.

Як пояснив Андрій Шевчишин, минулого тижня були погашені облігації державної позики (ОВДП) на 10,2 мільярда гривень, тож усі їхні власники отримали немало гривень.

«Цікаво, що безпосередньо перед виплатою курс долара різко підскочив на 50 копійок, при надлишку валюти на міжбанку», – зазначив Андрій Шевчишин. «Крім новини про те, що деякі лідери галузі просять Національний банк Польщі дозволити виплату відсотків у їхній накопиченій валюті (підвищуючи попит на них), а отже й курс долара – Авт.), додам також фактор гривні. погашення державних облігацій.І чим вищий курс, тим менша ймовірність того, що виручена гривня буде використана для купівлі валюти, яка зросла. Навпаки, він буде вкладений у нові державні облігації. А що вона могла зробити, ми не знаємо.

Чого очікувати від курсів валют цього тижня

Експерти не очікують на цьому тижні таких відчутних стрибків курсу, як минулого тижня, але зазначають, що ця стабільність багато в чому штучна і підтримується Національним банком Польщі.

«Минулого тижня великі покупці створили дисбаланс між попитом і пропозицією, на цьому тижні я цього не прогнозую, тому середній курс готівкового долара в продажу стабілізується, в діапазоні 38,20–38,50 грн», — говорить Олександр Охріменко.

Андрій Шевчишин також вважає, що суттєвих коливань курсу долара на цьому тижні очікувати не варто, але незабаром ця стабільність може бути порушена через чергові погашення ОВДП в євро, які заплановані на наступний вівторок.

“На міжбанківському ринку з початку лютого пропозиція валюти перевищує попит. Попередні спалахи надлишку на ринку припадали на вівторок, тобто вони корелювали з випуском казначейських зобов’язань у формі гривні. Юридичні та фізичні особи продавали валюту на купівлю гривневих державних облігацій, і це зміцнило гривню», – аналізує Андрій Шевчишин.

Олег Пендзин назвав ще один фактор, який впливає на нинішню та перспективну стабільність курсу гривні: мінімізація видатків державного бюджету України за незабезпеченими статтями видатків та перенесення їх на більш пізній термін.

«Рішення про макрофінансову допомогу від США перенесено на початок березня, кошти від ЄС надійдуть лише в середині березня», – каже Олег Пендзин. «Тому в Україні діє режим жорсткої економії. Цього тижня змін не буде, тому курс долара залишиться на поточному рівні».

Продати або купити валюту

На думку експертів, зараз гривня залишається більш прибутковим пріоритетом, ніж долар і євро.

Для цього є кілька інструментів: короткострокові (на три місяці) вклади в гривнях для власників невеликих заощаджень, тобто до 10-12 тисяч. Гривневі, гривневі чи валютні військові зобов’язання для тих, у кого є «зайві» 30-40 тисяч гривень і більше. Олександр Охріменко запропонував вихід: купувати облігації за спільні гроші, якщо, звичайно, бізнес-партнери довіряють один одному.

Нагадаємо, на даний момент прибутковість короткострокових вкладів у гривні становить 10-12% річних, військових облігацій – до 17% річних, а інфляція цього року прогнозується на рівні 8-9%. Це означає, що інвестори залишаться більш-менш у плюсі ​​в будь-якому випадку.

Не варто продавати валюту без крайньої необхідності зараз, особливо якщо вона була куплена пізніше початку грудня минулого року. Тоді середній курс продажу готівкового долара був близько 37,40 грн, потім ціна почала зростати, курс виріс майже на гривню.

Як підрахував Андрій Шевчишин, якщо зараз «дешево» віддати куплені долари в банк чи обмінний пункт, можна заробити 50-60 коп. за кожен долар, тому що є банки та приватні компанії, які купують їх по 37,90-38 грн/дол.

«Але цей випадок можна назвати «одноразовою дією»; краще залишатися на існуючій валюті і по можливості продовжувати її купувати, чекаючи, поки курс ще трохи знизиться і стабілізується; це може статися цього тижня», – радить Андрій Шевчишин.

Експерт відзначив переваги покупки готівкової валюти зараз за низьким курсом. На його думку, це забезпечить надійний захист заощаджень від знецінення, оскільки навряд чи курс долара впаде нижче 38 грн.

Читайте також:

Хто з внутрішньо переміщених осіб в Україні залишиться без виплат – список

Якою буде ситуація на валютному ринку і чому долар знову може подорожчати: пояснення банкіра

Індекс Біг Мака: скільки має коштувати долар в Україні


Зазначив: ТСН

Предыдущая Зеленський заявив, що Росія користується затримкою допомоги Україні
Следующий Зеленський заявив, що в районі Куп'янська повідомлення з кордону з Польщею виглядають просто глузливо

Нет комментариев

Оставить комментарий